TranziT#5 : THIS IS MY TRUTH, TELL ME YOURS / JASNA ŽMAK – PREDSTAVA I RADIONICA
7.10.2024
Predstava “THIS IS MY TRUTH, TELL ME YOURS”
19. listopada 2024. u 20.00 sati
HKD-u na Sušaku
Ulaz je slobodan uz prethodnu rezervaciju na krila.rezervacije@gmail.com
Pozdrav,
ja sam Jasna i htjela bih te pozvati na svoju predstavu. To je moja prva autorska predstava i dosta sam uzbuđena oko nje.
Naslov predstave je “This is my position, tell me yours” što je zapravo citat citata, ali predstava nema veze s tim originalnim citatima, nego je više o nekim mojim istinama.
Jer ja inače radim kao spisateljica i dramaturginja, bavim se time već skoro 15 godina, ali, iskreno, u zadnje vrijeme sam počela razmišljati da se želim početi baviti nečim drugim. Jer mislim da je umjetnost dosta sjebana i jer me umjetnost dosta sjebala.
Ali onda sam napravila ovu predstavu, baš o tome kako me umjetnost sjebala, i zapravo sam shvatila da je to više neki love-hate odnos između mene i umjetnosti. I da mi je i dalje umjetnost često dost ok. (Iako me i dalje često nervira.)
Još neke teme kojima se u predstavi bavim su ženski orgazam, muška masturbacija, umjetnička odgovornost i zujanje u ušima. Spominjem i konstraktu, Jana Fabrea, Olivera Frljića, Xanax, SPID i Isusa.
Uglavnom, bilo bi mi drago da dođeš na predstavu. (Dolje je i malo službeniji opis koji me producentica zamolila da napišem.)
Vidimo se,
jasna
„This is my truth, tell me yours” autorski je projekt dramaturginje i spisateljice Jasne Žmak, u kojem propituje svoj odnos prema umjetničkom polju kroz istraživanje vlastitih i tuđih autorskih pozicija te odgovornosti i anksioznosti koje one nose. Polazi od osobnog iskustva iz 2011. godine, kad je kao članica publike na predstavi “Mandićstroj” redatelja Bojana Jablanovca i glumca Marka Mandića, zbog pucnja kazališnim pištoljem zadobila tinitus i hiperakuziju. U svom novom projektu, Žmakstroju, istražuje načine na koje umjetnost oblikuje stvarnost u kojoj živimo. Iako na prvi pogled nepovezani, tinitus i patrijarhat postaju glavne teme ove predstave, koja balansira na granici između stand-upa i izvedbenog predavanja. Prvi put stajući na scenu kao izvođačica, Žmak se bavi pitanjima istine i reprezentacije, participacije i odgovornosti, dok nas vodi kroz svoja dramaturška i seksualna iskustva, pitajući pritom sebe i publiku o značaju i smislu umjetničkog stvaranja u eri divljeg kapitalizma. Za ovu predstavu Jasna Žmak dobitnica je Velike nagrade (Grand Prix) “Mira Trailović” 58. Bitefa. Međunarodni žiri festivala u sastavu francuske redateljice i autorice Marine Mane, glumica Jelene Stupljanin i Tihane Lazović, dramaturga i pisca Dimitrija Kokanova te novinarke i kritičarke Nataše Tripni obrazložili su:
„Ovo je autentična, precizno artikulirana, višeslojna izvedba u formi predavanja-performansa u kojem autorica raspravlja o tradicionalnim patrijarhalnim i kapitalističkim ograničenjima u praksi izvođačkih umetnosti. Bili smo očarani mješavinom nježnosti, velikodušnosti i iskrenosti, a posebno smo željeli istaknuti i podržati krhkost i neuništiv sadržaj ove predstave.”
KRITIKE
Izvedba uključuje moduse monodrame, izvedbenog predavanja i stojeće komedije, a čitavim trajanjem Žmak ne krije nego prstima prelazi preko dramaturških šavova; utjelovljuje i izvodi ranjivost, otvara teme dinamika moći na svim razinama kazališnog mehanizma, dotičući se eksplicitnog i implicitnog pristanka, autorstva i vlasništva nad vlastitom pričom, rodnih uloga i njihovih proširenja u javnoj i privatnoj sferi, hiperne/vidljivosti ženske seksualnosti i auto-seksualnosti. […] Antielitistički pristup koji Žmak kultivira u svim aspektima svoga rada značajan je kao poražavajuće rijetka estetska-i-politička odluka otvaranja umjetničke i oko-umjetničke angažirane prakse pogledima onkraj posvećenog stručno-profesionalnog unutarnjeg kruga.
Ana Fazekaš: Jako jaka istina, Novosti
Jasna Jasna Žmak uspješno se koristi svim sredstvima tog autobiografsko dokumentarnog kazališta. Ma koliko bila blizu iskustvu pojedinog gledatelja, njezina je priča komična i tragična istodobno, podvučena stalnom ironijom, a bolno iskrena i nedvojbena u iskazima. Jasna. I to joj je možda i najveća kvaliteta.
Leon Žganec-Brajša: Jasna priča o Jasni, Vijenac
Utoliko se predstava čini kao oslobađanje vlastitog umjetničkog glasa, odnosno izlaska iz traume poništenosti socijalnog i profesionalnog subjekta prema onome što jedna od prvih feminističkih terapeutkinja Karen Horney naziva “neurotski rast”. […] Predstava je dobra jer gomila pitanja o eksplicitnoj i implicitnoj agresiji i ne stiže do odgovora, ali jasno komunicira da nikakva umjetnička “genijalnost” nije dozvola za mučenje i degradiranje ničijeg, a posebno ne ženskog tijela.
Nataša Govedić: Eksplozije, stvarne i one koje su skrivene, Novi list
She’s very confident as a performer, her play works as a combination of monodrama and stand-up show and she manages to deliver both funny and serious tones throughout her performance. She’s very entertaining and funny, the humour comes from her awkwardness and honesty, mostly when she’s making meta comments on her play and performance.
Nora Čulić Matošić: this is my truth, tell me yours, SeeStage
„this is my truth, tell me yours“
autorica i dramaturginja: Jasna Žmak
izvođačica: Jasna Žmak
oblikovatelj svjetla: Anton Modrušan
podrška za pokret: Ana Kreitmeyer
producentice: Romana Brajša, Špela Trošt (Via Negativa), Barbara Zonta (Mesto Žensk)
fotografkinja: Sanja Merćep
dizajner: Pavao Kuharić
produkcija: Centar za dramsku umjetnost, Zagreb & Via Negativa, Ljubljana & Društvo Mesto Žensk, Ljubljana
partneri: KunstTeatar, Zagreb & VoxFeminae festival, Zagreb & Zavod En-Knap, Ljubljana
radionica “THIS IS MY POSITION, TELL ME YOURS”
Radionica “this is my position, tell me yours”, nastavlja se na predstavu “this is my position, tell me yours”, te propituje različite aspekte odgovornosti s kojima se susrećemo u svakom kazališnom događaju, a koji obično ostaju skriveni iza estetskih i značenjskih slojeva predstave. Uz malu pomoć psihodrame, kroz radionicu ćemo analizirati što to znači biti gledatelj/ica kroz prizmu odgovornosti te što znači biti izvođač/ica u participativnoj predstavi. Na osnovu toga, kroz primjere iz vlastitog iskustva, istražit ćemo koje misli, osjećaje i pitanja te pozicije proizvode u nama i oko nas. Osim toga, zapitat ćemo se kako to sve oblikuje naše viđenje svijeta, umjetnosti i nas samih.
Jasna Žmak radi kao dramaturginja, spisateljica, istraživačica i psihodramska savjetodavna psihoterapeutkinja pod supervizijom. Izvanredna je profesorica na odsjeku dramaturgije na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu gdje je prethodno i diplomirala. Doktorirala je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Autorica je nekoliko knjiga, scenarija te više kritičkih tekstova i kratkih priča. Kao dramaturginja, surađivala je na nizu izvedbenih i filmskih projekata. Kao apsolventica psihodramske psihoterapije vodi individualnu i grupnu psihoterapiju pod supervizijom te redovito organizira psihodramske radionice. Organizirala je i mentorirala više radionica na temu pisanja, dramaturgije i/ili feminističke kritike. Bila je predsjednica strukovne udruge SPID – Savez scenarista i pisaca izvedbenih djela.
LINKOVI
doma – jasna jasna žmak (jasnajasnazmak.net)
this is my truth, tell me yours | KunstTeatar
Jasna Žmak: „Ono što nas mijenja je proživljeno iskustvo” | Hoću u pozorište (hocupozoriste.rs)
Plesna scena – Minuta u kojoj je zapucala
KunstTeatar osnovali su krajem 2018. g. producentica Romana Brajša, glumac Domagoj Janković i redatelj Ivan Planinić koji kao umjetničko-produkcijski trojac djeluju od studentskih dana na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Kao udruga u kulturi KunstTeatar okuplja umjetnike i umjetničke organizacije nezavisne scene s ciljem razvoja neinstitucionalne suvremene umjetnosti.
U svega nekoliko godina djelovanja KunstTeatar koproducirao je 17 predstava koje su osim izvedbi u Zagrebu, gostovale i u drugim gradovima te na festivalima. Predstava „Flex“ nagrađena je Nagradom hrvatskog glumišta za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti, a za istu predstavu glumac Bernard Tomić nagrađen je na Festivalu glumca. Predstava „Marta i sedam strahova“ osim gostovanja na Dubrovačkim ljetnim igrama, festivalima Grad teatar Budva i Korifej u Kolašinu, nagrađena je i kao najinovativnija predstava na TAKT festivalu u Novom Sadu. Za tekst predstave „Ti si prvi hrabar“ Espi Tomičić nagrađen je nagradom za najbolje dramsko djelo na Danima satire Fadila Hadžića, a specijalnu nagradu dobio je i ansambl predstave. Karlo Mrkša pobijedio je na Zagrebačkom festivalu monodrame kao najbolji glumac za ulogu u predstavi „Vic o Sizifu“, a predstava je uvrštena i u program Hrvatskog showcasea Hrvatskog centra ITI. Predstave su gostovale u Zadru, Dubrovniku, Varaždinu, Hvaru, Klanjcu, Koprivnici, Sloveniji, Crnoj Gori…
KunstTeatar profesionalno angažira mnoge umjetnike i umjetnice mlađe i srednje generacije, koproducira s organizacijama poput Punctuma, KUFER-a, T25, TRAS studija, a surađivao je i s Teatrom Verrdi, Kućom Klajn, P4, Art radionicom Lazareti, Savezom pisaca i scenarista izvedbenih djela SPID-om, udrugom BoliMe, Goethe-Institutom, Ludens teatrom, Boom!teatrom, Auzivnklom te domaćim i stranim samostalnim umjetnicima. Kunstova dvorana redovito je ispunjena na izvedbama, često namijenjenim i specifičnim publikama, srednjoškolskoj populaciji, mladima, ali i svima koji vole dobar kazališni kunst.
Produkcija: Kreativni laboratorij suvremenog kazališta KRILA
Financijska podrška: Zaklada Kultura nova, Grad Rijeka, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Primorsko-goranska županija.
Logistička podrška: HKD na Sušaku
Nika Krajnović se bavi suvremenim plesom od 2015. godine. Članica ja Udruge za izvedbene umjetnosti Prostor plus iz Rijeke. U sklopu umjetničke organizacije Kabinet te plesnog studija Axis sudjeluje u nizu produkcija i plesnih izvedbi. Od 2017. piše o plesnim i kazališnim izvedbama nakon edukacije kod plesne kritičarke i teoretičarke Ivane Slunjski te su joj tekstovi objavljivani u Novom listu i portalima Kulturpunkt i Artkvart. Od 2020. sudjeluje u organizaciji i provedbi festivala suvremenog plesa i cirkusa Periskop, a 2023. su-pokreće Kinogibanja, manifestaciju posvećenu plesnom filmu.
TKO | ŠTO | VRIJEME | MJESTO |
Francesco Biasi (AlphaZTL, IT) | Radionica suvremenog plesa Ispadanja / Off- track | četvrtak 17/10/2024 17.00 – 18.30 sati | HKD na Sušaku |
Francesco Biasi (AlphaZTL, IT) | Izvedbeni diptih Shut up / Toxic Love i razgovor s publikom | četvrtak 17/10/2024 20.00 sati | HKD na Sušaku |
Jasna Žmak (HR) | Radionica This is my position, tell me yours | petak 18/10/2024 17.00 – 18.30 sati | HKD na Sušaku |
Jasna Žmak (HR) | Predstava This is my truth, tell me yours i razgovor s publikom | subota 19/10/2024 20.00 sati | HKD na Sušaku |
Mala Kline (SLO) | Moći sanjanja Lab 1, javna prezentacija i razgovor s publikom | vikend 19 -20/10/2024 | Filodrammatica |
Senka Bulić (HR) | Gluma u suvremenog kazalištu Lab 2, javna prezentacija i razgovor s publikom | vikend 25-27/10/2024 | Filodrammatica |
Sestre Luna i Nika Lilek (HR) | Radionica Lomljenje vremena | srijeda 30/10/2024 17.00 do 18.30 | Galerija Kortil |
Sestre Luna i Nika Lilek (HR) | Plesna predstava Utrka protiv vremena i razgovor s publikom | srijeda 30/10/2024 20.00 sati | Galerija Kortil |
Irena Tomažin i Jule Frierl (SLO/GER) | Radionica Utjelovljeni glas | petak 15/11/24 17.00 – 18.30 sati | HKD na Sušaku |
Irena Tomažin i Jule Frierl (SLO/GER) | Predstava U.F.O. i razgovor s publikom | subota 16/11/24 19.00 sati | HKD na Sušaku |
Claire Huber (BE) | Radionica Slušanje kao kultiviranje drugosti | srijeda 20/11/2024 17.00 – 18.30 sati | HKD na Sušaku |
Claire Huber (BE) | Predstava As we drove short short horizon lines i razgovor s publikom | četvrtak 21/11/2024 19.00 sati | HKD na Sušaku |
Barcelona Dance Film Festival u Rijeci | 《Afflatus》(Ying Jin Yu), A Drifting Up (Jacob Lee), Physical Culture (Anna Bogomolova), Tormentango (Rodrigo Pardo), Until… (Tanin Torabi), Dear Passengers (Madli Lääne), Chiquita Piconera (Abel González, Rubén Rojo), Abbiosis (Lucía García) | subota 23/11/2024 19.00 sati | HKD na Sušaku |