Susreti u Kortilu
“Susreti u Kortilu” je cjelogodišnji istraživačko-izvedbeni projekt koji okuplja umjetnike i zajednicu kroz niz umjetničkih susreta. Projekt se odvija u prostoru Galerije Kortil, vremenski kroz četiri Susreta tijekom 2017. godine. U svaki Susret uključene su pojedine grupe iz zajednice poput djece, umirovljenika, studenata, slijepih i slabovidnih te šira javnost odnosno publika. U realizaciju svakog Susreta uključen je autorski tim sastavljen od stručnjaka raznih disciplina pod umjetničkim vodstvom koreografkinje i autorice projekta Ivane Peranić, koji razvijaju temu kontakta i komunikacije među ljudima – verbalnog, fizičkog, kroz igru i dijeljenjem zajedničkog prostora. Njihovo umjetničko istraživanje stvara smjernice kojima potom grupe građana vode kroz sukreaciju zajedničke izvedbe.
Susreti su interdisciplinarni – uključuju umjetnike različitih disciplina, kritičare, teoretičare, psihologe, povjesničare umjetnosti i dr.; intermedijski – uključuje dramsku korporalnu mimu i pokret, glazbu/zvuk, fotografiju, video, slikarstvo, kiparstvo, poeziju; transmedijski – istražuje principe interakcije, prenošenja i kompozicije iz jednog medija u drugi unutar žive izvedbe; i participativni – autorski tim suradnika razvija planove za realizaciju susreta kako bi se u kreativni proces uključila i publika – gosti umjetnici, interesne grupe i šira javnost.
U konceptu projekta je stvaranje dinamičkog i kontinuiranog prostora stvaralaštva i socijalnog dijaloga, susreta i razmjene umjetnika različitih backgrounda i disciplina, umjetnika i neumjetnika, organizirane publike te slučajnih dolaznika ili prolaznika. Ovim projektom želi se postići da participativnost publike i angažiranost umjetnika naspram zajednice bude cjelogodišnja i zatim višegodišnja konstanta, a ne sporadični event. Cilj je da Susreti postanu neka vrst novog zajedničkog prostora komunikacije i novi oblik razmjene, angažmana i stvaralaštva za zajednicu te da svake sljedeće godine imaju kao tematski okvir neki drugi relevantni motiv.
Autorica i voditeljica projekta Ivana Peranić je umjetnica koja je preko 20 godina provela istražujući i prakticirajući govor tijela i izražavanje kretanjem unutar izvedbenih praksi s posebnim naglaskom na dramsku korporalnu mimu (E. Decroux, S. Wasson, C. Soum), ali i druge prakse koje u središte zanimanja stavljaju fizičku akciju i tijelo izvođača/autora kao što su Suzuki metoda (M. Porter), autentični pokret (L. Bartal), suvremeni ples (Merce Cunningham Dance Company), Balet (L. S. Chan), Tai Chi, glumačke metode J. Grotowskog (A. Gey Pin) te Biomehanika (G. Bogdanov).
Koreografski planovi uključivat će elemente svih gore navedenih praksi u interakciji s ostalim medijima. Razrađenim planovima potiče se oslobađanje kreativne esencije u svakome sudioniku, buđenje želje da se izrazi i podijeli doživljaj, da se aktivno uključi u grupu, u kreativan čin, u događaj, da se bude dio zajedničkog bivanja. Akcent je na stimuliranju svih čula kroz uključene medije i buđenju tijela sudionika kroz kontakt i neverbalnu komunikaciju; a kroz pokretanje i oslobađanje tijela oslobađa se i misao, doživljaj, glas i govor. Tijelo je temelj u kojem su memorirana sva naša prijašnja iskustva i svi naši stavovi. Kroz oslobađanje tijela, oslobađa se i um, kroz fizički kontakt i osvještavanje međusobnih konstelacija dolazi i do povezivanja među ljudima. Nakon izvedbenog dijela, slijedi refleksivan dio susreta u kojem sudionici individualno reflektiraju proživljeno u bilo kojem mediju. Kroz tu refleksiju i kritičko preispitivanje cilj je da kao umjetnici i građani spoznamo nešto novo o nama samima, o drugima, o kreativnom i umjetničkom procesu, o načinima gledanja i doživljavanja, o temama koje su nam bitne i koje proizlaze iz nas samih i nas u grupi/zajednici.
Tematski okvir “Susreta u Kortilu” u 2017. godini zadan je motivom kontakta i komunikacije među ljudima i uključuje njene oblike: verbalnu, fizičku, kroz igru i dijeljenjem zajedničkog prostora. Taj okvir je polazišna točka svakog pojedinog susreta koji se onda otkrivaju i realiziraju u živom susretu.